
Організація навчального процесу у вищих навчальних закладах базується на законах України "Про освіту", "Про вищу освіту", Державних стандартах освіти, галузевих стандартах вищої освіти, інших актах законодавства України з питань вищої освіти.
Державний стандарт освіти - це сукупність норм, які визначають вимоги до освітнього (кваліфікаційного) рівня.
Державний стандарт вищої освіти містить складові:
-
перелік кваліфікацій за відповідними освітньо-кваліфікаційними рівнями;
-
перелік напрямів та спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців у вищих навчальних закладах за відповідними освітньо-кваліфікаційними рівнями;
-
вимоги до освітніх рівнів вищої освіти;
-
вимоги до освітньо-кваліфікаційних рівнів вищої освіти.
Галузеві стандарти вищої освіти містять складові:
-
освітньо-кваліфікаційні характеристики випускників вищих навчальних закладів;
-
освітньо-професійні програми підготовки;
-
засоби діагностики якості вищої освіти.
Освітньо-кваліфікаційна характеристика випускника вищого навчального закладу відображає цілі вищої освіти та професійної підготовки, визначає місце фахівця в структурі галузей економіки, держави і вимоги до його компетентності, інших соціальне важливих якостей, систему виробничих функцій і типових завдань діяльності й умінь для їх реалізації.
Освітньо-професійна програма підготовки визначає - нормативний термін та нормативну частину змісту навчання за певним напрямом або спеціальністю відповідного освітньо-кваліфікаційного рівня, встановлює вимоги до змісту, обсягу та рівня освіти й професійної підготовки фахівця.
Засоби діагностики якості вищої освіти визначають стандартизовані методики, які призначені для кількісного та якісного оцінювання досягнутого особою рівня сформованості знань, умінь і навичок, професійних, світоглядних та громадянських якостей.
Основним нормативним документом, що визначає організацію навчального процесу в конкретному напрямку освітньої або кваліфікаційної підготовки, є навчальний план.
Навчальний план - це нормативний документ вищого навчального закладу, який складається на підставі освітньо-професійної програми (ОПП) та структурної логічної схеми підготовки і визначає перелік та обсяг нормативних і вибіркових навчальних дисциплін, послідовність їх вивчення, конкретні форми проведення навчальних занять та їх обсяг, графік навчального процесу, форми та засоби проведення поточного і підсумкового контролю.
Навчальний план затверджується керівником вищого навчального закладу.
Для конкретизації планування навчального процесу на кожний рік складається робочий навчальний план.
Нормативні навчальні дисципліни встановлюються галузевим стандартом освіти. Дотримання їх назв та обсягів є обов'язковим для навчального закладу.
Вибіркові навчальні дисципліни встановлюються вищим навчальним закладом. Місце і значення навчальної дисципліни, її загальний зміст та вимоги до знань і вмінь визначаються навчальною програмою дисципліни.
Навчальна програма нормативної дисципліни є складовою галузевого стандарту освіти.
Навчальна програма вибіркової дисципліни розробляється вищим навчальним закладом.
Для кожної навчальної дисципліни, яка входить до освітньо- професійної програми підготовки, на підставі навчальної програми дисципліни та навчального плану вищим навчальним закладом складається робоча навчальна програма дисципліни, яка є нормативним документом вищого навчального закладу.
Робоча навчальна програма дисципліни містить виклад конкретного змісту навчальної дисципліни, послідовність, організаційні форми її вивчення та їх обсяг, визначає форми та засоби поточного і підсумкового контролю.